Ağaç Dikmek: İklim Değişikliği İle Savaşmanın En İyi Yolu

Çağımızın en önemli sorunlarından olan iklim değişikliği, atmosferdeki karbondioksit miktarının giderek artmasından kaynaklanıyor. Artışın ana nedeni, özellikle Sanayi Devriminden sonraki süreçte, insan etkinlikleri sonucunda atmosfere salınan karbondioksit miktarının artması. Bir grup araştırmacının yayımladıkları bir makaleye göre, iklim değişikliğiyle savaşmanın en iyi yolu ağaç dikmek olabilir. Çünkü ağaçlar fotosentez sırasında atmosferdeki karbondioksiti tüketirken oksijen ve besin üretiyor. Özellikle hızlı büyüme sürecindeki genç ağaçlar atmosferden yüksek miktarda karbondioksit alıyor.

Makaleye göre, var olan şehirler ve tarım arazileri göz önüne alındığında bile, yeryüzünde yeni ağaç dikilebilecek yaklaşık 9 milyon kilometre kare toprak var. Bu arazilere 1 trilyon yeni ağaç dikmek ve böylece atmosferdeki karbondioksit miktarını yaklaşık 750 milyar ton azaltmak mümkün. Bu miktar, insanların son 25 yılda atmosfere saldığı karbondioksit miktarına denk geliyor. Ancak elbette araştırmacılar ağaç dikmenin tek başına yeterli olmayacağını ekliyorlar. Fosil yakıt tüketiminin azaltılması ve diğer önlemlerle (örneğin yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılması, karbon yakalama ve depolama gibi temiz enerji teknolojilerinin geliştirilmesi) bir arada uygulandığında etkili olabileceğini belirtiyor. Araştırmalar bu bilgiyi bize iletirken gidişat pek de önerilere uygun ilerlemiyor.

Dünya’daki Mevcut Ağaçların Durumu

Londra merkezli Uluslararası Botanik Bahçelerin Korunması (BGCI) Kurumu’nun yayımladığı raporda, dünyada ağaç türlerinin en az yüzde 30’unun vahşi doğada yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi. Kuruma göre, yüzlerce ağaç türü de yok olmaya çok yakın. “Dünya Ağaçlarının Durumu” isimli raporda, tüm dünyada toplamda 58 bin 497 ağaç türü içerisinde 17 bin 510 türün büyük risk altında olduğu ortaya kondu. 142 türün ise çoktan yok olduğu vurgulandı. 442 ağaç türü ise 50’den daha az ağaçla varlığını sürdürüyor. Rapora göre, 185 ağaç türü bulunan Türkiye’de türlerin yüzde 7’sini oluşturan 13 tür tehdit altında. Ormansızlaşma, ağaç kesimi ve iklim değişikliği tehditleri karşısında çevre örgütleri, ağaç türleri için acil koruma çağrısı yapıyor.

Göz atmak İsterseniz:

Kaynaklar ve İleri Okumalar:

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?