KÜLTÜR

6000 Yıllık Geleneği Sürdüren Kazak Avcıları

Moğolistan’ın batısındaki Altay bölgesi yeryüzünün ulaşılması en ıssız yerlerinden biridir. Pek yol geçmez buralardan. Moğolistan, Kazakistan, Çin ve Rusya ile sınırı olan Altay Dağları’nın karlı dorukları aşılmaz engellerle doludur. Ve bu çorak topraklarda yaşayan insanlar için avlanmak hemen hemen imkânsızdır. Yardım almadığınız sürece elbette.

Bayan Ölgii  Moğolistan’ın 21 ilinden biridir. Burası ülkenin en batısında yer almaktadır. Bölgesinin nüfusun çoğunluğunu etnik Kazaklar oluşturur. Bunlar 1800’lerin ortalarında Rus İmparatorluğu tarafından buraya sürülmüştür.

Kazaklar modern dünyadan uzak, yurt adını verdikleri yuvarlak çadırlarda zorlu kışlara maruz bir yaşam sürdürür ve kartalları eğiterek at sırtında avlanırlar.

Bir kartalla her şeyi avlayabilirsin, dünyada ondan daha iyi bir avcı yoktur. Kartallar insanlardan çok daha güçlü gözlere sahiptirler ve avı 2 kilometre öteden seçebilir. Kartalların eğitilmesi yıllar alabilir ancak eğitildikten sonra avcı ile kartal arasındaki bağ oldukça güçlüdür.

Bu güveni oluşturabilmek için kartalların küçükken eğitilmesi gerekir. Çocuklara ve koyunlara zarar vermemeyi öğrenirler böylece. Dişi kartallar erkeklerden daha ağır oldukları için daha iyi avcıdırlar ve daha büyük av getirirler. Geleneklere göre Kazak avcılar kartallarını serbest bırakmadan önce yedi yıl boyunca onlarla çift olurlar.

Eğitilmiş kartal, at sırtındaki avcının sol kolu üzerine yerleşir. Tecrübeli bir avcı, kolundaki hafif bir basınçtan kartalın avının kokusunu aldığını hisseder.

Bazı Kazak avcıları eski Rus yapımı tüfekleriyle arada bir tavşan avlasa da av işini esas olarak kartallar yapıyor. En çok avladıkları hayvanlar kürkleriyle ünlü tilki ve dağ sıçanı olsa da güçlü olanları baykuş, kurt ve hatta kar leoparı bile avlıyor.

Moğol otlaklarında son yıllarda fazla hayvan otlatılması bölgedeki yaban hayvanlarının azalmasına neden olunca Kazaklar ek gelir için artık çocuklarını şehre göndermeye başladı ancak halen geriye kalanlar için avlanmak bir ihtiyaç.

Bir Kazak atasözü aslında onların hayata bakış açılarını çok iyi özetliyor: “Hızlı at ve korkusuz kartal Kazakların kanadıdır.”

Derleyen: Sibel Çağlar

Kaynaklar: BBC Human Planet Belgeseli

http://www.bbc.com/turkce/vert-tra-37496882

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu