40 Saniyede Kendinizi Daha İyi Hissedebilirsiniz…

Doğada vakit geçirmenin, betonların arasından kurtulmanın zihnimizin netliğini ve sağlığımızı geliştirdiğini ispatlayan bir çok araştırma var. Doğal ortamlarda vakit geçirmenin sağlığımıza neden iyi geldiği üzerine yapılan araştırmalardan sonuncusu bu iddiayı daha da ileriye götürüyor.

Environmental Psychology dergisinde yayınlanan bu yeni araştırmada, araştırmacılar yalnızca 40 saniye boyunca bir doğa fotoğrafına bakan kişilerin odaklanma problemlerinin azaldığını ve stres seviyelerinin düştüğünü gözlemlediler. Denekler kapalı alandan dışarı dahi çıkmadan stres seviyelerinde azalma yaşadılar. Doğa ananın iyileştirici gücü basit bir fotoğraf aracılığıyla bile insanların üzerindeki etkisini gösterebiliyor. Ancak tabi ki, ormanda yapılan bir yürüyüş bu küçük stres azaltma terapisinden çok daha etkili ama kapalı alanlarda yaşamaya mahkum biz şehir insanı için böylesi bir rahatlama bile büyük etki yaratabilir.

Yapılan araştırmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu arada madem böyle bir araştırma var, biz de sizi Çek Cumhuriyeti‘nin güneyinde oldukça geniş bir alana yayılan dağlık ve renkli Moravia kırsalında, fotoğrafçı Marcin Sobas tarafından  birbirinden güzel karelerle başbaşa bırakalım…

Her gittiğinde burada ayrı bir manzarayla karşılaştığını söyleyen sanatçı “büyülü” diye tanımladığı bölgeyi küçük bir Toskana’ya benzettiğini söylüyor. Fotoğrafçının şehirden sıkılanlara ısrarla tavsiye ettiği Moravia tarafına giderseniz geyikler, yabani tavşanlar, ayılar, traktörler, korkuluklar ve göz alıcı bu manzara sizi bekliyor.

Bölge inanılmaz güzellikteki peyzajlarının yanı sıra UNESCO‘nun dünya mirası listesinde yer alan şato, kale, bağ, mahzen ve müzelere de ev sahipliği yapmakta. Bölge ayrıca çok sayıda, büyüleyici ve tüyler ürpertici mağaralarıyla da ünlü.

İyi seyirler…

Kaynak: (1) (2)

Paylaşmak Güzeldir

Bunlara da Göz Atın

Çingenelerin Hıdırellez Duası

Bu yeni zamanda sevdiğim kim varsa, kendim de dahil, sevebileceğim herkes de dahil…  Sağlığı iyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir