YAŞAMIN İÇİNDEN

40 Saniyede Daha İyi Hissetmek Mümkün

Doğada vakit geçirmenin, betonların arasından kurtulmanın zihnimizin netliğini ve sağlığımızı geliştirdiğini ispatlayan bir çok araştırma var. Bu araştırmalardan bir tanesi de bu iddiayı daha da ileriye götürüyor.

Bu araştırmada, araştırmacılar yalnızca 40 saniye boyunca bir doğa fotoğrafına bakan kişilerin odaklanma problemlerinin azaldığını ve stres seviyelerinin düştüğünü gözlemlediler.

Denekler kapalı alandan dışarı dahi çıkmadan stres seviyelerinde azalma yaşadılar. Yapılan araştırmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Doğanın iyileştirici gücü basit bir fotoğraf aracılığıyla bile insanların üzerindeki etkisini gösterebiliyor anlayacağınız. Ancak tabi ki, ormanda yapılan bir yürüyüş bu küçük stres azaltma terapisinden çok daha etkili.

Günümüzde zorunlu olarak evlerimizde ancak öncesinde de şehir yaşantısının bir dayatması olarak kapalı alanlarda yaşamaya mahkum bizlerin bu biçimde rahatlamaya çok fazla ihtiyacı var…

Bu arada madem böyle bir araştırma var, biz de sizi Çek Cumhuriyeti‘nin güneyinde oldukça geniş bir alana yayılan dağlık ve renkli Moravia kırsalında, fotoğrafçı Marcin Sobas tarafından  birbirinden güzel karelerle başbaşa bırakalım…

Her gittiğinde burada ayrı bir manzarayla karşılaştığını ifade eden sanatçı “büyülü” diye tanımladığı bölgeyi küçük bir Toskana’ya benzettiğini söylüyor.

Fotoğrafçının şehirden sıkılanlara ısrarla tavsiye ettiği Moravia tarafına giderseniz geyikler, yabani tavşanlar, ayılar, traktörler, korkuluklar ve göz alıcı bu manzara sizi bekliyor.

Bölge inanılmaz güzellikteki peyzajlarının yanı sıra UNESCO‘nun dünya mirası listesinde yer alan şato, kale, bağ, mahzen ve müzelere de ev sahipliği yapmakta. Bölge ayrıca çok sayıda, büyüleyici ve tüyler ürpertici mağaralarıyla da ünlü.

İyi seyirler…

Kaynak: (1) (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu