Dünyanın Çatısı: Himalayalar

Hindistan, 200 milyon yıl önce Asya’ya doğru sürüklenmeye başladı. Milyonlarca yıl sonra anakarayla çarpışması dünyanın en yüksek sıradağlarını yaratacaktı; Himalayalar…

600.000 kilometrekareye yakın alana yayılan Himalayar artık dağcıların oyun alanı. 7.000 metreyi aşan 50’den fazla dağı ve dünyanın en yüksek 14 zirvesinden 10’unu barındıran sıradağlar, kâşiflere yeteneklerini sergilemeleri için birçok imkân sunuyor.

Yolu Himalayalar’a düşen ilk insanlar tüccarların yanı sıra Hindu ve Budist hacılardı. Günümüzde bölgeyi ziyaret eden çoğu insan gibi hacılar da kendilerini sınamak istiyordu. Himalayalar’ı fiziksel uçların yaşandığı bir yer olarak görüyor, kendilerini ne kadar zorlarlarsa kurtuluşa o kadar layık olacaklarına inanıyorlardı.

Dış Himalayalar, Orta Himalayalar ve Büyük Himalayalar olmak üzere üç jeolojik bölgeye ayrılan Himalayalar beş ülkeye yayılıyor: Hindistan, Pakistan, Çin, Butan ve Nepal.

Bu geniş alanda elbette büyük bir biyolojik çeşitlilik söz konusu. Bu eşsiz ortama uyum sağlayarak dağlarda yaşayan hayvanlar da var, karsız bölgelere kurulmuş ve dağlardan edindikleri kaynaklarla yaşayan köy halkları da.

Eskiden, 5.200 yıl öncesine kadar bölgede insan yaşamadığı sanılıyordu ama yeni bulgular dağlarda yaşamın 7.400 ila 12.600 yıl önce başladığını gösteriyor. Himalayalar’ın yüksek rakımlı kesimlerinde yaşamak kolay olmasa da o tarihlerde bölge daha nemliydi ve yükseklerde tarım yapmak daha kolay olmuş olabilir.

İklim, günümüzde bile değişmeye devam ederek Himalayalar’ın yeni versiyonunu şekillendiriyor. Sıradağların çevresindeki ülkeler küresel ısınmanın etkilerinden endişe duyuyor ve bağımlı oldukları toprakları korumak amacıyla birlikte çalışıyorlar.

Himalayalar’da Yaşam

1- Dağlarda 50 milyon, zeminde ise 450 milyon insan yaşıyor.

2 – İnsanlar “teraslama” yöntemini kullanarak dağ yamacında basamaklar oluşturuyor ve bu düz alanları tarım yapmak için kullanıyor.

3 – Bazı köylerde yak gübresi kurutuluyor ve ateş yakarken yakıt olarak kullanılıyor.

4 – Himalaya Dağları’nda ve dağların eteklerinde yaşayan birçok halk, doğayı tüm canlıların koruyucusu ve kaynağı olarak görüyor. Zorlu ortamlarda yaşayan insanlar yaşamlarını sürdürmek için doğaya bağımlı ve ona büyük saygı duyuyorlar.

5 – Himalayalar’a yılda 700.000’den fazla turist geliyor. 1990’lı yıllardan bu yana turizmde yaşanan %60’lık artış, yerli halka yeni iş imkânları sağladı ama kirlilik ve ormansızlaşma nedeniyle çevreyi olumsuz etkiliyor

Özel donanımlı bir helikopter ile çekilen bu görüntüler sizi yerinizden kalkmadan çok uzaklara götürecek…

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu