Vietnam notları 1: Trafik, kahve ve yemek.

Turizm destinasyonları arasında son dönemin yükselen yerlerinden Vietnam… İsmi savaştan bağımsız anılmasa da bu ülkenin anlatacak çok güzel hikâyeleri var. Nev-i şahsına münhasır bu ülkeye adım atar atmaz sizi etkileyen ilk üç şeyi ise trafiği, kahvesi ve yemekleri…

Trafik: Buradaki trafiğin sizi en başta biraz ürkütmesi çok muhtemel… Hani İstanbul trafiği bize fazla geliyor ya, ona bir de arabaların arasında fütursuzca gezinen yüzlerce motosikleti ekleyin. Üstelik şeritsiz yollarda… Fakat bu kaosun kendine özgü inanılmaz da bir düzeni var. Ve evet, Vietnam’da motor kullanmak gerçek bir çılgınlık… Ama yerel halkın da olmazsa olmazı… Hatta motor kullanan ama araba kullanmaktan korkanlar bile var. Bir motora 3 kişi binenini, arasına 2 çocuk oturtanını, motoru kullanırken bir yandan telefonundan mesaj atanını görmek çok doğal buranın trafiğinde.

Hanoi’de hava kirliliği biraz fazla olduğundan motora binerken mutlaka ağzı kapatacak bir maske gerekiyor. Çoğu insan motor harici de kullanıyor bu maskeleri. Hatta rengârenk çeşitleriyle bir maske sektörü oluşmuş durumda. Kasklar ise epey kalitesiz. Kulak kısmını da kapatmadığı için rüzgârdan etkilenmemek için kulaklık takmak gerekebiliyor. Hava kirliliği haricinde rahatsız eden diğer şey ise kornalar. Hiç durmadan kornaya basmak gibi bir huyları var ne yazık ki. Hatta kornanın basılma şekline göre de ne demek istediklerini anlayabiliyormuşsunuz.

Fakat tüm bu karmaşasına ve ürkütücülüğüne rağmen, Vietnam’a kadar gelmişken motorun arkasında birkaç saat seyahat etmek olmazsa olmazlardan…

Kahve: Vietnam, Brezilya’dan sonra dünyanın ikinci büyük kahve üreticisi… Fakat en çok, Robusta denilen biraz düşük kaliteli kahve türünü üretiyor. Bu türde dünya birincisi… Ellerindeki bu çok miktar kahveyi tüketmek için de değişik yollar bulmuşlar. Fakat bazı ufak kahveciler, kahvesini Laos’tan da getirtebiliyor. Eğer gerçek Vietnam kahvesi istiyorsanız öncesinde sormanız iyi olabilir.

Soğuk kahve en sık tüketilen.  Eğer özellikle sıcak istediğinizi söylemezseniz kahveniz soğuk geliyor. “Coffee nong”, sıcak kahve demek. Highlands Coffee adlı kahve zinciri, Starbucks’un bir benzeri ve ülkede epey yaygın. Ama kahveyi ufak dükkânlarda tüketmek tabii ki çok daha zevkli… Tek sorun, o kadar değişik kahve arasından önce hangisini istediğinize karar verebilmek, sonra da genelde İngilizce bilmeyen garsonlara bunu anlatabilmek. Eğer sütlü kahve istiyorsanız, işiniz biraz zor. Burada kahveye konulan süt, genelde konsantre şekilde ve şekerli.  “sua dac”, tatlı ve konsantre süt, “sua tuoi” ise normal süt anlamına geliyor ama genelde anlamıyorlar veya anlamış gibi yapıp yine şekerli olanından koyuyorlar. Anlayacağınız işler biraz karışık. Kahvenin lezzetine gelince de, ben ne yazık ki çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim.

Yemek: Buraya gelmeden yemeklerine iyice bir çalışmak ve not almak gerek, çünkü eğer yanınızda yerel birileri de yoksa neyin ne olduğunu anlamama ihtimaliniz çok yüksek. Beni açıkçası bu alfabe ve telaffuz işi biraz zorladı.

En meşhur yemeklerinin adı Pho (fööğ diye okunuyor). Noodle çorbası diyebiliriz kısaca. Tavuklu, etli gibi türleri var. İçinde ayrıca farklı otlar ve yeşillikler de bulunuyor. Gayet lezzetli kendisi…

Kızarmış pirinçli yemekler çok yeniyor. Deniz ürünlü, etli, tavuklu vs. Tofuyu kızarmış veya suda haşlanmış şekilde tüketiyorlar. Suda pişmiş olanı ise epey tatsız. Kızarmış olanını soya gibi güzel bir sosla yemeniz tavsiye…

Bir diğer meşhur yemeğinin ismi Bun Cha. Domuz etli, çorba benzeri bir yemek… Sosu çok lezzetli…

Bol sarımsaklı değişik otları var. Tipleri bizim deniz börülcesi gibi. Morning glory, SuSu gibi değişik isimlerde.

Nem, pirinç yufkasına sarılmış ve kızartılmış etli börek benzeri bir yiyecek. Biraları çok başarılı… Ve çok da ucuz. Geleneksel alkolleri ise Rice Wine, yani pirinç şarabı. Shot olarak içiliyor.

Hanoi’nin Old Quarter bölgesinde çok hoş restoranlar ve barlar var. Bütçenizi zorlamayacak ve garsonların çoğunlukla İngilizce bildiği bu yerlerde Vietnam yemeklerinin tadını doya doya çıkarabilirsiniz.

Derya Deniz / Gezgin Gezegen

Instagram: @gezgin.gezegen

YolveMacera

 

Paylaşmak İsterseniz...

Yazıyı Hazırlayan: Yol ve Macera

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bunlara da Göz Atın

Neden Kırgızistan’ı Keşfetmelisiniz?

Herkesin farklı bir nedeni vardır bu dost toprakları ziyaret etmek için, biz sadece yol gösterelim …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir