40 Saniyede Kendinizi Daha İyi Hissedebilirsiniz…

Doğada vakit geçirmenin, betonların arasından kurtulmanın zihnimizin netliğini ve sağlığımızı geliştirdiğini ispatlayan bir çok araştırma var. Doğal ortamlarda vakit geçirmenin sağlığımıza neden iyi geldiği üzerine yapılan araştırmalardan sonuncusu bu iddiayı daha da ileriye götürüyor.

Environmental Psychology dergisinde yayınlanan bu yeni araştırmada, araştırmacılar yalnızca 40 saniye boyunca bir doğa fotoğrafına bakan kişilerin odaklanma problemlerinin azaldığını ve stres seviyelerinin düştüğünü gözlemlediler. Denekler kapalı alandan dışarı dahi çıkmadan stres seviyelerinde azalma yaşadılar. Doğa ananın iyileştirici gücü basit bir fotoğraf aracılığıyla bile insanların üzerindeki etkisini gösterebiliyor. Ancak tabi ki, ormanda yapılan bir yürüyüş bu küçük stres azaltma terapisinden çok daha etkili ama kapalı alanlarda yaşamaya mahkum biz şehir insanı için böylesi bir rahatlama bile büyük etki yaratabilir.

Eğer sizde yaşam enerjinizi aşağıya çeken stres belasından muzdaripseniz, şu an her nerede olursanız olun, kendinize 40 saniye ayırın ve aşağıdaki birbirinden güzel doğa fotoğraflarına bakarak kendinizi rahatlatın;
Yapılan araştırmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.
Paylaşmak İsterseniz...

Yazıyı Hazırlayan: Yol ve Macera

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bunlara da Göz Atın

Kendine Ait Bir Yol

Varacağımız yere bir an önce varmak, mümkünse kaybolmamak, yolu şaşırmamak, yol boyunca karşımıza çıkabilecek olası …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir